1

Téma: princip "kráčejícího zajíce"

dobrý den,
pracuji na své ročnékové práci a narazila jsem na problém. mám popsat princip tzn. kráčejícího zajíce, sama bych dokázala vysvětlit, že funguje na principu změny těžiště, třecí síly a nakolněné roviny. Tohle však mojí konzultantce nestačí. tak vás žádám, jestli by  někdo nebyl tak laskav a vysvětlil mi celý proncip na kterým funguje. Je to hračka zajíce , která má jednu pohyblivou nohu a "chodí" po nakloněné rovině. mám tu odkaz jestli vám to pomůže http://kdf.mff.cuni.cz/veletrh/sbornik/ … Drozd.html   Aspoň mi nějak pomocte, abych věděla jaké síly na toho zajíce pusobí.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

2

Re: princip "kráčejícího zajíce"

Dobrý den,

nejprve se zeptám, zda jste toho zajíce měla v ruce. Nevím, jestli uplně dobře chápu princip pohybu jeho pohyblivé nohy.
Co se týká silového rozboru - síly, které na něj působí jsou v podstatě stejné, jako síly působící na kvádr na nakloněné rovině. Nevím, zda tak velkou aproximaci máte dovolenou, ale já bych zkusil (možná to projde :-)) zajíce "převést na kvádr.
http://www.nabla.cz/soubory/fyzika/naklonena-rovina.pdf (silový rozbor je na první stránce dokumentu)

Pak by mezní úhel sklonu nakloněné roviny, kdy zajíc zacne padat na čumák byl takový, kdy tíhová síla již neprochází dolní podstavou kvádru, ale prochází levým dolním rohem. Pokud úhel nakloněné roviny ještě více zvětšíme, tíhová síla prochází levou stranou kvádru a kvádr (zajíc) vždy padne na čumák.

Co se týká třecí síly, ta se při zvětšujícím se úhlu nakloněné roviny také zmenšuje, protože se zmenšuje normálová (přitlačná) složka tíhové síly (viz výše odkazovaný dokument). Pokud by na obrázku úhel nakloněné roviny byl větší, normálová síla (Fn) by byla menší.

Klidně se ptejte dál, pokud budu vědět, rád odpovím.
Případně zkuste přiblížit, jak funguje pohyblivá noha.

Hezký den.

Učebnice koupíte levně v obchodě www.UcebniceMapy.cz.

3

Re: princip "kráčejícího zajíce"

děkuji moc za vaši rozsáhlou odpověď. Tento materiál bude velice nápomocný  pro moji ročníkovou práci.

Přeji hezký den