1

Téma: Pasívny a aktívny transport látok v bunke

Dobrý deň, rád by som sa spýtal dve otázky k týmto témam. V knihe je napísané toto: /Osmóza je prenikanie vody cez cytoplazm. membránu, ktoré nastane vtedy, ak táto membrána oddeľuje roztoky s rozličnou koncentráciou rozpustených látok. Voda bude prenikať cez membránu vždy z prostredia s nižšou koncentráciou rozpustených látok  do prostredia s vyššou koncentráciou./  (Prostredie s nižšou koncentráciou rozpustených látok znamená, že tých rozpustených látok je tam menej, a teda že ta voda ide do prostredia kde ich je viacej, pretože potrebuje reagovať? Vysvetľujem si to takto a ešte aj za pomoci toho, že tá voda sa snaží vytvoriť rovnováhu ako pri difúzii. - chápem to zle? hmm           

Druhá otázka: k Aktívnemu transportu látok: /Membránové transportné proteíny môžu prenášať cez membránu látky proti ich koncentračnému spádu, to znamená aj vtedy, ak je ich koncentrácia v bunke väčšia ako v okolitom prostredí. Takýto prenos látok si vyžaduje spotrebu energie./   (Toto mi protirečí s pasívnym transportom - pretože potom je aj osmóza aktívny transport... )
   
Mohol by mi to tu niekto vysvetliť, prosím vás?

2

Re: Pasívny a aktívny transport látok v bunke

Dobrý den, 

co se osmózy týká, vysvětlujete si to dobře.

Nepochopil jsem však, z čeho Vám vyplývá, že osmóza je aktivní transport; je pasivním transportem.

Učebnice koupíte levně v obchodě www.UcebniceMapy.cz.

3

Re: Pasívny a aktívny transport látok v bunke

Práve ma napadla jedna vec, prečo neviete pochopiť to čo myslím v tej druhej otázke...  Osmóza (ako pasívny transport) sa vzťahuje len na vodu?, alebo aj na iné látky?  ;   a   aktívny transport - konkrétne  membránové proteíny na rôzne látky?  Pretože ak áno, tak to mi tam nesedelo. Toto si potrebujem ujasniť, pretože to čo som tam napísal o osmóze a o aktívnom transporte z učebnice - tie 2 odstavce, tak keď si ich prečítate a porovnáte, mali by ste porozumieť prečo si myslím, že osmóza je tiež aktaívny transport, alebo teda opačne , aj tie membranove proteíny vykonávajú pasívny transport.

Naposledy upravil: Contemplator (2014-01-05 10:26:01)

4

Re: Pasívny a aktívny transport látok v bunke

Osmóza je pasivním transportem a jde o fyzikální proces, takže platí pro všechny rozpouštědla. V principu jde o vyrovnávání koncentrací ve dvou prostředích přes propustnou membránu, takže rozdíl od difúze je jen v té membráně. V tomto případě je však membrána propustná jen pro některé látky a jednou z nich je voda.
Rozdílů mezi aktivním a pasivním transportem je celá řada. Hlavním asi je, že při pasivním se nespotřebovává energie zatímco u aktivního transportu se energie spotřebovává. Je to dáno tím, že při aktivním transportu se do buňky dostávají látky proti koncentračnímu(nebo elektrochemickému) spádu prostřednictvím přenašečů(z pohledu buňky je prostředí hypotonické-o nižší koncentraci rozpuštěných látek, zatímco její vnitřní prostředí hypertonické - o vyšší koncentraci rozpuštěných látek), takže vlastně buňka musí "zabrat" aby do buňky ještě něco dostala.
Takže zjednodušeno a shrnuto:
Pasivní transport = osmóza, jen malé molekuly, energie se nespotřebovává, po koncentračním spádu
Aktivní transport = pomocí přenašečů, energie se spotřebovává, proti koncentračnímu spádu.
Snad jsem pomohl

Naposledy upravil: Jakub Ž. (2014-01-05 16:05:53)

5

Re: Pasívny a aktívny transport látok v bunke

Ahá tak už viem prečo som si myslel, že buď je osmóza aktívny transport, alebo teda že aktívny transport pomocou membranovych proteínov je pasívny . V tom, čo som písal o aktívnom transporte som si prečítal vetu - proteíny môžu prenášať cez membránu látky aj proti ich koncentračnému spádu - a toto isté je napísané aj pri osmóze -(keďže tam je toto - z miesta s nižšou koncentráciou na miesto s vyššou koncentraciou) , lenže tá energia sa spotrebuje pretože to proti spádu prenášajú tie proteíny.

6

Re: Pasívny a aktívny transport látok v bunke

Ďakujem vám obom veľmi pekne.