1

Téma: Biogenní aminy

Měl bych dotaz, už dlouho hledám jednu informaci, která mi uniká a to: Jaké enzymy se účastní detoxikačního systému lidského organizmu eliminující nadbytečná množství biogenních aminů? Potřeboval bych znát alespon tři základní enzymy a faktory, které jejich působení mohou ovlivnit a kde je zmíněný detoxikační systém v lidském organizmu lokalizován?

2

Re: Biogenní aminy

Dobrý den,
mám trochu problém s tím co jste myslel pojmem "nadbytečné," protože ve chvíli, kdy již nedochází k přeměně biogenních aminů na neškodné produkty, tak hovoříme o otravě.
Jinak co se týká "centra detoxifikace" biogenních aminů, tak to jsou především střeva. Člověk totiž nebezpečné biogenní aminy přijímá s potravou (část jich vytváří i symbiotické bakterie střeva) a v situaci, kdy se dostanou do krevního řečiště tak se mohou objevovat(v závislosti citlivosti jedince) příznaky otravy.
Enzymy, které se toho účastní bývají specifické. Nejvýznamějším enzymem pro degradaci biogenních aminů je diamin oxidasa a např. pro histamin je to histamin -N-methyl transferaza.
Snad jsem pomohl smile